Přesně tak bych nazval svoje první setkání s batohem C.A.M.P. M45. Do té doby jsem C.A.M.P. vnímal jako ryze „železářskou“ značku – karabiny, mačky, cepíny… ale batohy? Ani náhodou. Teprve spolupráce s českým zastoupením mě donutila tenhle předsudek přehodnotit. A dobře jsem udělal.
Co vlastně od alpinistického batohu čekám?
Za roky chození do hor mám poměrně jasno, co musí dobrý alpinistický batoh zvládnout – a co naopak vůbec nechci. Můj typický terén? Vícedenní výpravy v exponovaných podmínkách, často v zimě, obvykle na dvě až tři noci. Za roky chození do hor mám poměrně jasno, co musí dobrý alpinistický batoh zvládnout – a co naopak vůbec nechci. Můj typický terén? Vícedenní výpravy v exponovaných podmínkách, často v zimě, obvykle na dvě až tři noci.
To znamená, že batoh musí být:
- lehký, ale odolný
- objemově tak akorát
- technicky promyšlený
- pohodlný i při plném naložení
- snadno sbalitelný a přizpůsobitelný situaci
Zkrátka ne úplně jednoduché zadání.
První dojmy: Nečekaná kvalita
Musím přiznat, že jsem byl skeptický. Fotky a popis vypadaly sice dobře, ale jak se říká – nechval dne před večerem. Poctivý test v reálných podmínkách zkrátka nic nenahradí.
Hned po vybalení z krabice mi ale bylo jasné, že v Premaně nesedí jen lezci, co si hrají s materiály. Jsou to lidé s komplexním přístupem k vývoji výbavy. A to je na té M45 sakra znát.
Skialpinistický batoh C.A.M.P. M45
Rychlá prověrka funkcí
Projel jsem si batoh bod po bodu a zjištění bylo jednoduché: všechno, co od alpinistického batohu potřebuju, tenhle kousek splňuje.
Co jsem ocenil:
- pohodlné ramenní popruhy
- reálný objem 45 litrů
- zadní vstup do hlavní komory
- možnost vyjmutí výztuhy = kompaktní sbalitelnost
- zipová kapsa ve víku
- funkční úchyty na cepíny
- velké boční popruhy pro přichycení výbavy
- možnost doplnit čelní síťku/šňůrový držák (např. na mačky, helmu, karimatku)
- pohodlný bederní pás s kapsičkou (telefon, tyčinky)
- nízká hmotnost
- barevné odlišení popruhů pro snadnější orientaci
- zadní kapsa
- odolnost materiálu
- funkční brzdičky na hlavním vstupu
- schovatelné boční popruhy
- plastová karabinka ve víku (na klíče, nůž)
- pomocný popruh na bederním pásu pro další výbavu
- promyšlený systém stahování bederního pásu
Dvě výtky (jedna kosmetická)
Žádný produkt není dokonalý. A i M45 má své mouchy – i když malé.
1. Barevnost? Zatím sázka na jistotu
Z čistě subjektivního pohledu, který je ovlivněn zkušenostmi z outdoorového byznysu, bych ocenil odvážnější barevné kombinace. Teď je batoh k dostání v černé s červenými prvky, nebo celočervený. Jasně – jedna decentní, jedna výrazná. Sázka na jistotu.
Ale věřím, že jakmile se batohy na trhu trochu zabydlí, C.A.M.P. se barevně odváže. Až to přijde, budu první, kdo se půjde podívat, co se jim povedlo.
2. Jediná technická chyba
Za dva roky používání jsem objevil jednu jedinou technickou slabinu: plastové přezky držící víko batohu mají tendenci prokluzovat. Pokud je batoh nenaplněný a víko těžké, popruhy prokluzují a víko přepadává dopředu.
Není to nic, co by z nefunkčnilo celý batoh, ale při častém používání to člověk postřehne.
Shrnutí: Nečekané překvapení
Batoh C.A.M.P. M45 mě překvapil ve všech směrech. Od značky, která se nespecializuje na batohy, bych takovou úroveň promyšlenosti nečekal. Žádná velká sláva na papíře – ale v terénu funguje skvěle.
Za dva roky testování jsem na něm nenašel téměř žádnou zásadní chybu. Naopak: postupně jsem objevoval další a další chytrá řešení, která z něj dělají výborného parťáka pro horské akce.
Text, foto: Jan Haráč